Skip to content Skip to footer

Obec nebude protiprávně „znárodňovat“ pozemky v centru města 

Z

a 30 letou praxi jsme byli svědky téměr neuvěřitelných kauz a značné lidské drzosti. Když se ale rozhodne obec veřejně obohacovat na úkor svých občanů, vědomě poškozuje jejich zájmy a je si jistá, že jí to projde, pořád se nad tím – čistě lidsky – pozastavíme.

V tomto případě se jednalo o obec ve Středních Čechách, kde aktuálně dokončujeme spor o bezdůvodné obohacení a protistrana, tedy obec, už ví, že prohrála. 

O co šlo? 

V České republice je řada soukromých pozemků na lukrativních místech, které se obce snaží protiprávně znovu „znárodnit“ a udělat z nich veřejná prostranství. 

Představte si to jednoduše. Mezi dvěma domy je proluka složená ze dvou pozemků. Jeden je obecní, druhý soukromý. Obec na svém pozemku postavila činžák. A v místě soukromého pozemku vytvořila novým majitelům předzahrádky, ohniště, parkoviště a vedla přes něj sítě.

Následně se snažila okolnosti přizpůsobit tak, aby mohla soukromý pozemek prohlásit za veřejné prostranství. 

To je zcela protiprávní jednání. 

Bohužel, původní majitelé se nemohli roky domoci svých práv. A když přišli k nám, byli přesvědčeni, že jejich situace je v zásadě neřešitelná. 

Dnes již spravedlnost opět pracuje v jejich prospěch – jako poškozených. Nikoli ve prospěch viníka. 

Podrobnou analýzou situace a systematickým dokazováním jsme nejprve docílili rozhodnutí soudu o tom, že se obec bezdůvodně obohacuje. A aktuálně ještě probíhá spor o výši náhrady, který má za cíl vymoci původním majitelům nejvyšší možnou částku. 

Za poškozování práv svých občanů musí obec jednoduše nést plnou zodpovědnost s maximálními následky. A o to jsme se postarali.

Řešíte podobnou situaci? Ozvěte se nám.

DAVID ARCHITEKTI CONSULTING


Právo a architektura se spojily,
aby váš projekt proměnily ve skutečnost
AdresA

nám. 14. října 1278/1

Praha 5 – Smíchov

Kontakt

studio@davidarchitekti.cz

+420 299 140 550

DAVID ARCHITEKTI CONSULTING © 2024. All Rights Reserved.