Zamítnuté stavební povolení může mít mnoho příčin. Tady jsou nejčastější z nich:
1. Vaše dokumentace má technické nedostatky
Technických detailů jsou v projektu stovky a je téměř jisté, že když stavební úřad chce, najde si přehlédnutelnou nebo naopak zásadní chybu v dokumentaci, na které se následně může točit. A zvlášť u závažných chyb na to má plné právo.
Současně je ale běžná praxe, že mnozí projektanti neumí požadavky stavebních úřadů splnit a dokumentaci opravit nebo doplnit.
Takže se klient ocitá v patové situaci, která ho blokuje v dalších krocích.
Pokud se na nás s takovou situací obrátíte, je tedy vždy nezbytné, abychom podrobně prošli námitky úřadů i celou vaši technickou dokumentaci. Opravili ji, doplnili o požadovaná stanoviska a v nejzazším případě ji znovu vypracovali tak, aby nárokům stavebního úřadu bez problémů vyhověla.
I proto zvláště ve složitějších případech rovnou kontaktujeme příslušný stavební úřad a dopředu s ním projednáváme nastalou situaci po stránce technické i stránce správněprávní. Máme opakovanou zkušenost, že tím klientovi ušetříme čas i peníze.
2. Váš projekt skutečně nevyhovuje
Může se stát, že váš předchozí architekt nebo projektant jednoduše udělal chybu.
Například nedodržel velikost celého projektu, nebo jeho výšku. Špatně dům umístil na pozemku a stíní sousedovi, nebo nerespektuje rytmus okolních domů. Nevyhověl podmínkám územního plánu, nebo nevzal v úvahu památkově chráněné území, jeho nároky a omezení.
Podobných okolností a regulací existují desítky. A každou z nich je třeba jednotlivě posoudit a vzít do hry.
Úřad ze svých nároků samozřejmě necouvne. Navíc chyby je nutné opravit i ve vašem vlastním zájmu. Platí totiž stará známá architektská poučka: „Co se dobře nevyřeší na papíře, stojí na stavbě stokrát tolik.“ A tomu vás chceme ušetřit.
3. Někdo z účastníků řízení obstruuje a vymýšlí irelevantní námitky
Soused váš dům vedle svého nechce. Městská část chce, abyste přispěli na hřiště a cestu. Úředníkům se váš dům nelíbí a chtěli by jiný.
Vždy je potřeba posoudit, které ze vznesených námitek účastníků jsou pouhé obstrukce a které jsou skutečně relevantní.
Některé případy mají irelevantních námitek 10 %, některé i 100 %. A pro získání stavebního povolení je samozřejmě nezbytné odstranit jednu po druhé z cesty.
Navíc v České republice se, bohužel, dává obstruujícím úřadům a ostatním účastníkům stavebního řízení neadekvátní prostor. Je to zpravidla výsledkem špatné znalosti správního řádu a neschopnosti obstruujícího účastníka účinněji blokovat. Přitom například obstrukce ze strany úřadu lze efektivně napadat a na úřad kupříkladu podat oficiální stížnost pro přehnaný formalismus.
Tímto jednoduchým krokem pak můžete klientovi zachránit 50milionový pozemek v centru Prahy, který se pod tíhou obstrukcí stal na chvíli jen bezcennou loukou.
4. Úřad požaduje posudky a informace, které v dokumentaci jsou
Může se stát, že úřad některé informace a posudky jednoduše přehlédne. Pak je potřeba doložit, kde informace v dokumentaci jsou, a správně je prezentovat tak, aby je úřad mohl rovnou použít ve prospěch stavebního povolení.
Nejdůležitější je vždy čas
Pokud jste právě dostali zamítavé stanovisko stavebního úřadu, které zatím nenabylo právní moci, máte na své straně značnou časovou i procesní výhodu. A je klíčové ji nepromarnit.
Vždycky bude samozřejmě jednodušší odvolávat se proti rozhodnutí, které zatím nenabylo právní moci, než zpochybňovat něco, co už prošlo zákonným procesem.
Proto se ozvěte hned.
Vaše rychlost a rozhodnost v tomto okamžiku vám ušetří měsíce až roky času v budoucnu.