Váš architekt nebo projektant udělal podle svých slov všechno, co bylo potřeba. Vám ale místo souhlasného stanoviska úřadu přišlo několikastránkové vyrozumění s množstvím námitek a žádostí o doplnění.
A projektant neví, co s tím dál.
V tom případě je nutné prověřit 2 možnosti:
1. Projektová dokumentace má technické nebo právní nedostatky
Mezi projektanty a architekty je mnoho zkušených a pečlivých kolegů. Samozřejmě se ale mohlo stát, že jste narazili na někoho, kdo takový není.
Pak nezbývá než celou dokumentaci důkladně projít zkušeným okem.
Najít technické i právní nedostatky a opravit je. Zareagovat na všechny požadavky úřadu. Prověřit, zda projekt vyhovuje územnímu plánu i všem regulativům. Doplnit případné chybějící průzkumy, posudky a další informace.
A žádost o stavební povolení co nejrychleji znovu podat.
2. Váš projektant udělal všechno správně. Forma podání ale nestačí
V posledních letech se množí situace, kdy je projektová dokumentace správně zpracovaná, nemá žádnou faktickou chybu, a přesto ji úřad napadá a požaduje doplnění. Někdy se dokonce úředníci opakovaně domáhají informací, které v dokumentaci jsou a na které už je projektant i upozornil.
Situace v našem stavebnictví se bohužel posunula tak, že bezchybný obsah už dnes jednoduše nemusí stačit.
Ke slovu se tak dostává perfektně právně zpracovaná forma podání, která nenechá úředníka kličkovat ani vymýšlet nadbytečné, i když někdy dobře míněné námitky.
Projektant není právník
Problém totiž spočívá v tom, že s přesnými právními texty nemají projektanti a architekti dostatek zkušeností. Nemají právní vzdělání, které by jim umožnilo se do výkladu extrémně složitého správního řádu a stavebního zákona seriózně pouštět. S jistotou, že bude jejich výklad zasazený do všech nezbytných kontextů.
Proto si mnohdy neumí se složitými, často mnohoznačnými požadavky úřadu poradit. A klient se tak hned na začátku dostává do patové situace.
Nicméně, projektanta jste si najali na to, aby vám vyprojektoval dům. Ne aby ladil každé slovo v odpovědích všem účastníkům řízení, všem dotčeným úřadům nebo organizacím státní správy.
Přichází tedy okamžik, kdy je potřeba zaangažovat další odborníky, kteří se za vás budou v celém procesu zkušeně bít.
Zkušenost, kterou jsme prošli stokrát za vás
V minulosti jsme absolvovali množství případů, kdy byla stavební dokumentace správná, přesto projekty neprošly.
Až úzká spolupráce architektů s advokáty začala jednotlivé situace postupně otáčet. A v kladných stanoviscích úřadů se začaly objevovat naše pečlivě vystavěné argumenty a výklady skutečností.
Proto vám, budoucím stavebníkům, i kolegům architektům a projektantům, nabízíme zkušenostmi a praxí zacílenou pomoc.
Najdeme přehlédnuté detaily a specifické okolnosti každé jednotlivé situace.
Zpracujeme co nejpřesnější, právně podložené odpovědi úřadům.
Postaráme se o všechny vznesené námitky.
Poradíme vám, co konkrétně úřadu říct.
Navrhneme, které dokumenty je dobré ještě zpracovat.
Zbavíme vás co nejrychleji všech úředních překážek. A připravíme situaci tak, abyste mohli vy, nebo vaši klienti, začít co nejdříve stavět.
Máte projekty, se kterými chcete pomoci? A zajímá vás spolupráce? Ozvěte se nám co nejdříve. Jak víte, čas hraje proti nám.